histats

حذف فایرفاکس برای ویندوز XP و ویستا

موزیلا به تازگی اعلام کرده است که در ژوئن ۲۰۱۸، ارائه پشتیبانی برای مرورگر فایرفاکس در ویندوز XP و ویندوز ویستا را به طور کامل حذف خواهد کرد. البته کاربران فایرفاکس در این دو سیستم‌عامل می‌توانند تا آن زمان، همچنان انتظار به‌روزرسانی‌های امنیتی را داشته باشند، اما باید هر چه زودتر ویندوز خود را ارتقاء دهند تا مشکلی آنها را تهدید نکند.
این اقدام، در حقیقت در راستای استراتژی عمومی شرکت‌های نرم‌افزاری به منظور ترغیب کاربرانشان برای مهاجرت به نسخه جدید سیستم‌عامل مایکروسافت به شمار می‌رود.

موزیلا ابتدا قصد داشت که در سپتامبر گذشته، اطلاعات مربوط به کاربران خود را تا اواسط سال ۲۰۱۷ مجدداً ارزیابی کرده و بر مبنای تعداد آن، تاریخ نهایی ارائه آخرین پشتیبانی برای دو سیستم‌عامل مورد بحث را اعلام کند؛ اما اکنون و با اندکی تأخیر، زمان موردنظر فرارسیده است.

همچنین گفتنی است در آگوست سال ۲۰۱۶، موزیلا، پشتیبانی فایرفاکس از سیستم‌عامل‌های مک شامل اُ.اس ایکس ۱۰.۶ اسنو لئوپارد، اُ.اس ایکس ۱۰.۷ لاین و اُ.اس ایکس ۱۰.۸ مونتین لاین را حذف کرد.

گفتنی است پیش‌تر شرکت گوگل علاوه بر نسخه‌های اُ.اس ایکس قدیمی، پشتیبانی از ویندوز XP و ویستا را هم متوقف کرد، اما موزیلا قصد داشت همچنان که از نسخه‌های قدیمی‌تر ویندوز هم پشتیبانی کند. موزیلا یادآور شده: «سیستم‌عامل‌هایی که پشتیبانی نشوند، هیچ به‌روزرسانی امنیتی دریافت نمی‌کنند و استفاده از آنها خطرناک است زیرا هر لحظه امکان بروز تهدیدات امنیتی وجود دارد.»
نتیجه اینکه کاربران باید هر چه زودتر نسخه ویندوز خود را ارتقاء دهند تا از این لحاظ، مسئله‌ای وجود نداشته باشد.

گفتنی است مایکروسافت در ۱۴ آوریل ۲۰۰۹، پشتیبانی اصلی خود از ویندوز XP را قطع کرد، اما مجدداً در ۸ آوریل ۲۰۱۴، پشتیبانی گسترده برای این ویندوز ارائه داد. با این وجود، موزیلا حتی بیشتر از مایکروسافت، پشتیبانی خود از ویندوز XP را ادامه داده است.

منبع:ایتنا

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *