دسامبر, 2017 بدون نظر فناوری و اپراتورها

دانشمندان به‌تازگی طرحی را ارائه داده‌اند که بر اساس آن می‌توان به کمک تلفن‌های همراه هوشمند، یک شبکه جهانی متحد ساخته و از آن برای مبارزه با آفات و بیماری‌هایی مانند مالاریا استفاده کرد. این اقدام، یک کمک مستقیم فناوری در سلامت و بهداشت انسان‌ها تلقی می‌گردد.

برخی پشه‌ها یکی از عوامل اصلی انتقال بیماری‌های بسیار خطرناک به انسان هستند و به همین دلیل نیز دانشمندان به سراغ روشی جدید برای مبارزه با این موجودت رفته‌اند.
در این روش جدید از ابزاری استفاده می‌شود که تقریبا در همه جای جهان می‌توان به‌راحتی به آن دسترسی داشت، و جالب اینکه تلفن‌های همراه هوشمند در مرکز ساخت این نوع سیستم مبارزه با پشه‌ها قرار گرفته‌اند.

به کمک این طرح، تلفن‌های همراه هوشمند در سراسر جهان با کمک ارتباطات سیار خود می‌توانند به یک سیستم یکپارچه یا به عبارت صحیح‌تر، یک شبکه جهانی بدل شوند که می‌تواند به دانشمندان کمک کند تا با پشه‌های ناقل این بیماری مهلک مبارزه کنند.

با توجه به این‌که تنها یکی از جنسیت‌های این پشه‌ها به سراغ نیش زدن انسان می‌آید، دانشمندان قصد دارند تا با شناسایی صدای پشه‌های خطرساز، صدای جنس موافق را به کمک تلفن‌های همراه در محیط پخش کنند.
شایان ذکر است این صدا عملا توسط انسان به‌راحتی قابل شنیدن نیست ولی پشه‌ها با شنیدن آن از نزدیک شدن به فرد خودداری می‌کنند.

به‌ این‌ ترتیب می‌توان با کمک یک سیستم ساده، از انسان‌ها در برابر بیماری‌هایی مانند مالاریا محافظت کرد.
گفتنی است است که این پروژه با همکاری سازمان‌های بین‌المللی انجام شده است، ولی در حال حاضر تنها بر روی سیستم‌ عامل اندروید تمرکز دارد.

منبع :ایتنا
برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *