023-33341249 info@NoSmS.ir

مشترکین رايتل ۱۶ماه رايگان حرف زدند

رايتل پس از افزايش دوره انحصار خود براي ارائه خدمات نسل سوم تلفن همراه، قرار است از ماه جاري براي مشتركان سيم‌كارت‌هاي دائمي خود صورتحساب صادر كند.
به گزارش عصر ارتباط، اين درحالي است كه تاكنون براي هيچ‌يك از سيم‌كارت‌هاي دائمي اين اپراتور صورتحساب صادر نشده بود و عملا تمامي مكالمات صورت‌گرفته در شبكه آن رايگان بوده است.
اين اتفاق موجب شده بود تا به شايعه عدم برخورداري و توان اين اپراتور از تجهيزات لازم و تامين آنها از جمله سيستم صورتحساب‌گيري دامن زده شود.
رايتل در پاسخ به اين شايعه اعلام كرد كه از 8 ماه پيش سيستم صورتحساب‌گيري آن آماده شده اما ظاهرا چون هنوز به‌طور جدي براي خود اين اپراتور نيز سرويس‌دهي به صورت رسمي شروع نشده بوده، نسبت به شارژ مشتركانش و دريافت هزينه‌هاي تماس از آنها اقدام نمي‌كرده است.
اين اپراتور عدم صدور صورتحساب و شارژ مشتركان بابت استفاده از خدمات نسل سوم تلفن همراه را ناشي از سياست‌هاي بازاريابي رايتل عنوان كرد و قرار است از ماه جاري براي تمامي مشتركان آن صورتحساب صادر شود.
اين درحالي است كه طي يك ماه گذشته كه فروش سيم‌كارت‌هاي اعتباري آن نيز آغاز شده است، مشتركان اعتباري به‌ازاي دقايق مكالمات خود شارژ مي‌شوند. شارژ آنها نيز درحالي است كه اين دسته از مشتركان نيز نمي‌دانند چگونه و چقدر به‌ازاي مكالمات خود شارژ مي‌شوند و اطلاع‌رساني در اين‌باره نشده است.
مشتركان سيم‌كارت‌هاي اعتباري اين اپراتور مي‌توانند با استفاده از كد دستوري #140* نسبت به ميزان شارژ خود اطلاع يابند و همچنين علاوه بر خريد شارژ از طريق سايت اينترنتي اين شركت و با استفاده از دستگاه‌هاي خودپرداز بانك سامان مي‌توانند با استفاده از كد دستوري #720* از طريق بستر پرداخت امن بانك پاسارگاد نسبت به خريد شارژ اقدام كنند.
اين اپراتور ظاهرا توانسته است در وانفساي تاخير در توسعه شبكه خود با جلب نظر كميته تدابير ويژه دولت به بهانه تاثير تحريم‌ها بر تاخير در توسعه اين شبكه، دوره انحصار ارائه خدمات نسل سوم تلفن همراه را نيز به جاي 24 ماه به 39 ماه افزايش دهد.
محمدعلی فرقانی، رئيس سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي نيز با تایید اين ماجرا كه خارج از اختيار رگولاتوري بوده و بدون نظرخواهي از آن صورت گرفته، گفته است: «مدیران اپراتور سوم با پیگیری مشکلاتی که تحریم‌های اقتصادی به این اپراتور تحمیل کرده است، توانستند با جلب نظر موافق نهادهای بالادستی خارج از وزارت ارتباطات، دوره حفاظت از بازار خود را افزایش دهند.»
اين اقدام رايتل و دور زدن وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات نيز درحالي است كه سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي موافق اين كار نبوده اما با ارجاع اين درخواست از سوي عبدالرضا شيخ‌الاسلامي به محمود احمدي‌نژاد، رئيس هيئت دولت و موافقت وي، موضوع به كارگروه تدابير ويژه دولت ارجاع شد و در آنجا با تایيد نهايي مواجه شد.
فرقاني افزوده است: «براساس قوانین، آنچه اکنون رایتل ارائه کرده‌ است ما آن را اجرا می‌کنیم، اما اگر از منظر کارشناسی و سازمان تنظیم مقررات این موضوع را بررسی کنیم، نظر متفاوتی نسبت به تصمیم امروز داریم.»
البته افزايش دوره انحصار ارائه خدمات نسل سوم تلفن همراه براي اپراتور سوم تلفن همراه كشور با مخالفت اپراتورهاي كنوني نيز مواجه شده است كه موجب مي‌شود نه‌تنها آنها از ارائه فناوري‌هاي جديدتر دور بمانند بلكه كشور نيز از قافله تكنولوژي عقب خواهد ماند.
رگولاتوري در همين حال از افزايش نظارت‌ها و فشارها روي رايتل براي راه‌اندازي هرچه سريع‌تر شبكه نسل سوم تلفن همراه در كشور خبر داده است اما حتي اين فشارها هم نتوانسته اين اپراتور را كه بايد تا خرداد ماه سال 90 هشت شهر بزرگ كشور را تحت پوشش قرار مي‌داد، مجاب كند پس از گذشت 16 ماه از مهلت رسمي بهره‌برداري از شبكه‌اش، پوشش تنها 6 شهر حاكي از عقب‌ماندگي بزرگ اين اپراتور از تعهدات پروانه‌اش است.
ظاهرا سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي در آخرين گزارش‌هاي اخذ شده از اپراتورها جريمه‌هايي را نيز براي رايتل به دليل اجرانکردن تعهدات و تاخير در پوشش شبكه و شكايت برخي متقاضيان سيم‌كارت‌هاي 3G از تاخير در تحويل سيم‌كارت‌هايشان صادر كرده است.

[stextbox id=”black” direction=”rtl”]

جدیدترین اخبار ارتباطات در ایمیل شما

[subscribe2]

[/stextbox]

[stextbox id=”info” direction=”rtl”] سامانه پیامکی + خط اختصاصی فقط 30هزار تومان[/stextbox]

468 ad
نماد اعتماد الکترونيکي