ژوئن, 2017 بدون نظر فناوری و اپراتورها

با اینکه سال‌های متمادی سوپرکامپیوترهای ساخت ایالات متحده، حرف اول را در بازار رقابت می‌زدند، اما اکنون و در رده‌بندی‌های جدید، این کشور از حلقه کشورهای نخست این فهرست خارج شده و به نظر می‌رسد در حال واگذار کردن جایگاه‌های نخست است.
مطابق گزارشات جدید، سه رده نخست دیگر به آمریکا تعلق ندارد.

این ابررایانه توانایی انجام ۹۳ کوادریلیون محاسبه در ثانیه را داراست. شایان ذکر است که هر کوادریلیون معادل ده به توان پانزده است.

نکته جالب اینجاست که این توانایی، تقریباً سه برابر سریع‌تر از ابررایانه مقام دوم در همین رتبه‌بندی است که نام Tianhe-2 دارد. قابل توجه اینکه رتبه دوم هم همچنان متعلق به کشور چین است.

در رتبه سوم این مقایسه، رایانه جدیدی متعلق به کشور سوئیس قرار دارد که Piz Dain نام دارد و در مرکز ملی سوپرکامپیوترهای این کشور واقع است. این کامپیوتر اخیراً با افزودن هسته‌های گرافیکی Nvidia تقویت شده است.
در واقع ورود این رایانه جدید سوئیسی باعث شده که سوپرکامپیوتر امریکایی Titan عقب‌نشینی کرده و به جایگاه چهارم بسنده نماید.

شایان ذکر است که این ابررایانه آمریکایی، توانایی محاسبه ۱۷.۶ کوادریلیون در ثانیه را دارد که حدود یک پنجم کامپیوتر چینی است که رده نخست را از آن خود دارد.
البته این نکته قابل ذکر است که آمریکا همچنان پنج جایگاه در میان رده‌بندی ده سوپرکامپوتر برتر دنیا را از آن خود دارد. همچنین در میان ۵۰۰ سوپرکامپیوتر برتر جهان، همچنان رقم بالایی معادل ۱۶۹ عدد متعلق به این کشور است.

منبع:ایتنا

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *